dziewczyna słuchanie muzyki

Do szkoły tańca, będąc seniorem? Czyli dlaczego tańczyć powinien każdy, bez względu na wiek

Taniec to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie dobrej sylwetki, świetną zabawę, ale także nowe znajomości oraz sprawność fizyczną. To nie wszystko, taniec to także bezkonkurencyjna metoda na zachowanie młodości. Z tego względu czas, aby zacząć traktować taniec jako aktywność ruchową idealną także dla seniorów, na równi ze spacerowaniem, gimnastyką czy nordic walking, tym bardziej że szkoły tańca oferują mnóstwo kursów również dla osób nieco starszych. Od czego zacząć, jaki kurs tańca wybrać i jakich korzyści można oczekiwać? Odpowiadamy!

Szkoły tańca dla seniora – od czego zacząć?

No dobrze, a więc załóżmy, że pierwsze nieśmiałe kroki zostały podjęte i padła decyzja o tym, aby spróbować zapisać się na zajęcia do szkoły tańca. W tym momencie pojawia się pytanie, no dobrze, ale co dalej? Na początek warto podpytać znajomych i rozejrzeć się po okolicy w celu zweryfikowania, jakie możliwości mamy do wyboru. Kursy taneczne odbywają się bowiem nie tylko w szkołach tańca, ale także domach kultury, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w kołach emerytów lub seniorów, czy też różnorodnych fundacjach. Po zorientowaniu w dostępnej ofercie pozostaje już tylko decyzja, do której z placówek chcemy uczęszczać na kurs tańca, zapisanie się i przyjście na pierwsze zajęcia.

Dlaczego warto zapisać się do szkoły tańca?

Taniec, będący jednocześnie pełnoprawną aktywnością sportową, ale także lekarstwem na pewne dolegliwości oraz naturalnym antydepresantem niesie za sobą całą listę korzyści. Oto tylko niektóre z zalet, przemawiających za tym, aby zapisać się do szkoły tańca:

  • Taniec pomoże zrzucić nadprogramowe kilogramy – w ferworze dobrej zabawy czasem można zapomnieć, że taniec to jednak ciągłe energiczne poruszanie się, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Godzina tańca, w zależności od intensywności, pozwala spalić od 250 do 400 kalorii.
  • Taniec wspomaga pracę serca – a to nie wszystko! Ponadto reguluje poziom cholesterolu, wpływa pozytywnie na elastyczność tętnic, a także reguluje ciśnienie.
  • Taniec znacząco usprawnia pracę stawów – a także może być jedną z form rehabilitacji oraz zmniejszać ryzyko osteoporozy.
  • Wpływa na kondycję mózgu – konieczność zapamiętywania figur tanecznych to świetny trening pamięci, który znacząco minimalizuje rozwój demencji.
  • To świetny sposób na poznanie nowych osób – zajęcia w szkołach tańca to szansa na poznanie nowych, ciekawych osób, cieszących się życiem i mających podobne pasje.
  • Taniec uczy pewności siebie – poprawia samoocenę, pozwala lepiej poczuć się we własnym ciele i pokochać samego siebie.
  • To doskonała zabawa i zastrzyk endorfin – taniec poprawia nastrój, powoduje wzrost energii, zapobiega chandrze i powoduje uczucie szczęścia.

Zajęcia taneczne w szkołach tańca najlepsze dla seniora

Prawda jest taka, że nie ma szczegółowych wytycznych, co do tego, jaki rodzaj tańca jest najlepszy dla seniorów. Niektóre szkoły tańca oferują specjalne kursy dedykowane osobom starszym, ale nie jest koniecznością wybór dokładnie tych zajęć. Do najpopularniejszych technik tanecznych wśród seniorów zalicza się z pewnością walc wiedeński, flamenco, walc angielski, ale także nieco spokojniejsze style latynoamerykańskie jak tango, czy też samba. Oprócz tańców towarzyskich, w szkołach tańca znaleźć można także kursy solo, w których uczestnicy uczą się choreografii bez pary. Wybór jest więc naprawdę ogromny. Taniec to prawdziwa afirmacja życia, sposób na zachowanie młodości i najlepszy relaks, dlatego wszyscy na parkiet!