Farby akrylowe – co musisz o nich wiedzieć?

Decydując się na malarstwo, do wyboru mamy kilka rodzai farb. Od akwarelowych, przez farby akrylowe po najtrudniejsze w opanowaniu olejne. Można powiedzieć, że te drugie stały się zdecydowanie najpopularniejsze. Jest to spowodowane ich niezwykłymi właściwościami kryjącymi i głębokim kolorem. Ich właściwości są podobne do olejnych, jednak są przy tym łatwiejsze w obsłudze i o wiele szybciej schną. W porównaniu do farb akwarelowych są bardziej kryjące i nie potrzebują tak grubego papieru do malowania. Co w takim razie warto o nich wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z malarstwem akrylowym?

Skład i właściwości farb akrylowych

Farby akrylowe są stosunkowo nowym wynalazkiem. Została bowiem stworzona w XX wieku. Spoiwem w tych farbach jest żywica poliakrylowa, na co wskazuje sama nazwa. Dodatkowo zawierają syntetyczne lub naturalne pigmenty malarskie i wodę. Do tego często znajduje się w nich silikon i polioctan winylu.

Skład farb akrylowych sprawia, że mają one swoją niepowtarzalną strukturę. Te najdroższe zawierają zwykle naturalne pigmenty i są niezwykle gęste. Do tego cechują się bardzo głębokimi i jaskrawymi kolorami. Niestety ich cena może odstraszyć. Nieco tańsze farby dobrej jakości nie będą aż tak gęste, ale kolor wciąż będzie głęboki i niezmienny nawet przez długi czas. Najtańsze farby w cenie kilkunastu złotych za dużą tubę to niestety produkt mocno rozcieńczony wodą. Nie są także aż tak kryjące. Są za to dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z malarstwem, choć warto dołożyć kilka złotych do nieco lepszego produktu. 

Jakie farby akrylowe kupić?

Farby akrylowe możemy kupić zarówno w słoiczkach, jak i w tubach. Ze względu na wygodę użytkowania tuby są zdecydowanie lepsze. Nie polecamy kupowania najtańszych farb ze względu na o wiele gorsze właściwości. Możemy kupić pojedyncze tubki farb, lecz ciekawym rozwiązaniem są zestawy farb akrylowych. Pamiętajmy, że farby akrylowe różnią się od siebie poziomem krycia, więc warto zwrócić na to uwagę. Do tego nie musimy kupować na początku wszystkich możliwych kolorów. Z całą pewnością zestaw farb akrylowych zawierający 5 kolorów wystarczy. 

Kompletne zestawy farb akrylowych

Zestaw farb akrylowych będzie najlepszym wyborem na początek. Dzięki niemu oszczędzimy nieco gotówki na kupowanie pojedynczych tubek i możemy spróbować wielu kolorów. Zestaw farb akrylowych to także pewność pasujących do siebie kolorów, ponieważ wszystkie pochodzą od tego samego producenta. 

Jakie pędzle do farb akrylowych wybrać?

Farby akrylowe nie różnią się pod tym względem od innych rodzajów. Pędzle do farb akrylowych będą więc takie same jak do olejnych i akwarelowych. Mogą być syntetyczne, mieszane, a także naturalne. Warto jednak wspomnieć, że przed użyciem warto pędzel do farb akrylowych zamoczyć w wodzie i odsączyć. Dzięki temu przedłużymy jego żywotność. Pędzle do farb akrylowych warto po długim czasie potraktować środkiem do usuwanie farby. Szczególnie wtedy, gdy będą one posklejane, a włosie będzie sztywne. 

Czym są media do farb akrylowych

Za pomocą mediów do farb akrylowych możemy zmienić ich właściwości. Odpowiedni produkt pozwoli zwiększyć lub zmniejszyć gęstość farby. Media do farb akrylowych nie występują jednak w tak dużych ilościach, jak do olejnych. Jest to spowodowane tym, że farby te rozcieńcza się z wodą. Tak samo nie potrzebują one aż tak pokrycia werniksem, ponieważ są o wiele odporniejsze na zabrudzenia i kurz. Mimo tego media do farb akrylowych pozwalają na urozmaicenie procesu tworzenia.