opera house sydney

Wydarzenia kulturalne w operze oraz filharmonii

Kiedy nie mamy już ochoty na kino ani na spacery po mieście, być może czas pomyśleć o innych formach obcowania ze sztuką, chociażby poprzez odwiedziny w muzeach, koncerty w filharmoniach lub też uczestnictwo w ciekawym spektaklu oferowanym przez operę. Takich atrakcji w miastach również nie powinno brakować. Oczywiście, znacznie łatwiej jest wziąć udział w takim wydarzeniu komuś, kto ma takie atrakcje kulturalne blisko swojego miejsca zamieszkania. O ile sztuka w formie obrazów czy fotografii często może się znaleźć w różnego rodzaju kameralnych galeriach czy domach kultury, o tyle opera czy filharmonia to domena większych miast. Jednakże, wizytę na tego rodzaju kulturalnym wydarzeniu możemy zaplanować w czasie, będąc na wakacjach albo też przejeżdżając przez miasto, w którym takie wydarzenia się odbywają. Czym warto się będzie zainteresować?

Repertuar krakowskiej opery

Kraków uważany jest za miasto, w którym bardzo łatwo i przyjemnie jest obcować z kulturą, gdyż jest dostępnych wiele galerii, teatrów, jest także filharmonia oraz opera, a więc tak naprawdę wszystko, co tylko możemy sobie wyobrazić. Na szczególną uwagę zasługuje repertuar tutejszej opery, gdzie między innymi można zobaczyć Sen Nocy Letniej, czyli sztukę opartą o dzieło Szekspira. W przypadku tego spektaklu przygotowaniem całej choreografii zajął się Giorgio Madia, który jest autorem choreografii także do innych, bardzo popularnych spektakli oraz sztuk baletowych. Również i Sen Nocy Letniej posiada wiele swoich wersji baletowych, które także są godne uwagi. Jeśli więc nie jesteśmy stałymi bywalcami opery, ale chcielibyśmy wybrać się na coś interesującego, a zarazem popularnego i klasycznego, opartego o dzieło bardzo rozpoznawalne, a nawet kultowe- Sen Nocy Letniej będzie doskonałą propozycją na start, tym bardziej, że w 2020 roku w Krakowie będzie on grany co najmniej kilka razy.

Kolejną pozycją wartą uwagi jest Zemsta Nietoperza- operetka grana w trzech aktach, która również jest spektaklem regularnie proponowanym w krakowskiej operze. Jest to operetka obfitująca w piękne kostiumy z epoki, jako że akcja toczy się w XIX wiecznym kurorcie znajdującym się w okolicy Wiednia. Zemsta Nietoperza to spektakl popularny, ceniony i bardzo lubiany nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę na całym świecie. Operetka jest bardzo dowcipna jak na komedię przystało i jest doskonałym sposobem na to, aby poprawić sobie humor wieczorową porą. Z pewnością nie można się na niej nudzić, a oryginalna choreografia przyciąga wzrok i zachwyca.

Oprócz stałych pozycji w repertuarze filharmonii czy też opery warto zainteresować się też koncertami charytatywnymi oraz specjalnymi wieczorkami, podczas których można obcować ze sztuką w ramach festiwali czy innych tego typu wydarzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że kluczowe jest rezerwowanie biletów z dużym wyprzedzeniem, gdyż zazwyczaj wszystkie wydarzenia- i te stałe z repertuaru i te dodatkowe- cieszą się ogromną popularnością, a bilety szybko się wyprzedają.