dziewczyna słuchanie muzyki

Czy warto słuchać muzyki? Powodów jest bardzo wiele!

Tak naprawdę muzyka może nam towarzyszyć dosłownie wszędzie. Zarówno w domu, w drodze do pracy czy do szkoły, a nawet podczas wykonywania prac domowych lub zawodowych. Warto także zauważyć, że istnieje tak wiele różnych gatunków muzycznych, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie- coś, co przypadnie mu do gustu. Dla niektórych muzyka już jest czymś takim, bez czego nie wyobrażają sobie życia- są przyzwyczajeni do jej słuchania i sprawia im to ogromną przyjemność. Z kolei ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zainteresowanie jakimś konkretnym gatunkiem, powinno uzmysłowić sobie, dlaczego warto słuchać muzyki i jak wiele może to nieść korzyści.

Muzyka ma pozytywny wpływ na nasz organizm

Zostało to udowodnione, warto więc widzieć, dlaczego ma ona na nasz organizm tak korzystny wpływ. Po pierwsze ze względu na to, że pozwala się zrelaksować, wyciszyć i obniżyć stres. Zmniejsza się poziom kortyzolu, a tym samym możemy poczuć się znacznie lepiej. Kolejną ważną sprawą jest to, że słuchanie ulubionego wykonawcy poprawia nam nastrój. Ulubiona muzyka stymuluje wydzielanie się dopaminy, a więc hormonu szczęścia. Jeśli więc zależy nam na tym, aby w dobrym nastroju pojawić się w pracy czy też w szkole- przed wyjściem z domu lub też w drodze powinniśmy chociażby przez kilkanaście minut słuchać tego, co lubimy. Jak się okazuje, słuchanie muzyki ma sens nie tylko rano, ale i wieczorem. Odpowiednio dobrana muzyka relaksacyjna i wyciszająca pozwala się zresetować przed snem, ukoić zmysły, a co za tym idzie- ułatwić nam zasypianie i nocny wypoczynek. Dodatkowo, interesujący może być fakt mówiący o tym, że słuchanie muzyki jest też polecane osobom mającym problemy z nastrojem czy też z depresją- pozwala bardziej pozytywnie nastawić się do świata i do samych siebie. Muzyka może być więc lekarstwem na wiele trudnych, życiowych sytuacji.

Muzyka wspomaga także treningi

Bardzo często można spotkać się z tym, że osoby trenujące mają zawsze ze sobą słuchawki i ćwicząc słuchają muzyki. Nic w tym dziwnego. Odpowiednio dobrany repertuar podczas wysiłku fizycznego pozwala bardziej zmotywować się do wysiłku, dodaje energii oraz sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej usatysfakcjonowani z własnych dokonań. Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń pozwala też odseparować się od otoczenia i skupić na zadaniu, jakie mamy przed sobą postawione.

Jak więc widać, słuchanie muzyki jest receptą na wiele problemów i atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu. Zainteresowanie trendami w muzyce, artystami i koncertami daje też nam możliwość aranżowania ciekawych wyjść, w przypadku których mogą nam towarzyszyć ulubione rytmy. To ciekawa pasja, dzięki której sami stajemy się ludźmi ciekawszymi i bardziej obytymi w świecie. W zależności od doboru repertuaru, muzyka może wyciszać i koić, ale może też nastawiać bojowo, dawać motywację oraz energię. Jeśli więc nie wiemy, co nam się podoba i od czego zacząć- najlepiej zacząć poszukiwania na własną rękę już teraz próbując wszystkiego i nie zamykając się na nowości. Zaczynając od muzyki popularnej i podążając poprzez różne inne, bardziej niszowe gatunki, a nawet próbując muzyki klasycznej.