konsola gatunki muzyczne

Gatunki muzyczne, które lubimy najbardziej

Można wiele mówić o różnego rodzaju gatunkach muzycznych. Jedni z nas wprost uwielbiają wyszukiwać pewne nowości i sprawia im radość słuchanie czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego. Inni lubią, jak muzyka towarzyszy im na co dzień w swojej najpopularniejszej i najprostszej formie i nie jest dla nich dużym problemem fakt, że jest to muzyka popowa. Jakie są wobec tego popularne gatunki muzyczne i czego słuchamy najczęściej? Jaki styl znajdziemy w popularnych stacjach radiowych?

Prym zawsze wiedzie muzyka popularna

Jak sama nazwa wskazuje, muzyka typu pop to po prostu muzyka popularna, w którym to gatunku zawsze znajdziemy to, co najbardziej wpada w ucho i najchętniej się przyjmuje. Prosty tekst zazwyczaj dotyczy prozaicznych rzeczy i tematów, które są bliskie każdemu człowiekowi. To muzyka, z którą tak naprawdę może się utożsamić. W obrębie muzyki popularnej znajdziemy też wiele wpływów innych gatunków muzycznych, które są w taki sposób zaaranżowane, aby trafiły jednak do masowego odbiorcy. Dlatego też w popie znajdziemy też wstawki z rapu, muzyki elektronicznej lub też typowej muzyki dance. Często mówi się także o tym, że gatunek muzyki popularnej jest takim workiem bez dna, do którego można wrzucić tak naprawdę wszystko. Ważnym pytaniem jest to, czy piosenka hip hopowa czy dyskotekowa, która zacznie się podobać masowym odbiorcom nagle staje się hitem popowym. Tutaj granica bardzo mocno się zaciera. Tak czy inaczej, muzykę popową wybiera zdecydowanie najwięcej odbiorców, którzy są zainteresowani muzyką w ogóle.

Zaraz po muzyce popowej pojawia się rock, ale popularne jest także disco polo

Zarówno klasyka rocka jak i nurt nowej odsłony tego gatunku w postaci zespołów obecnie nagrywających i koncertujących spotyka się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Co ciekawe, rock zajmuje drugie miejsce pod względem popularności gatunków muzycznych w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to więc gatunek z dużą tradycją, który jest ceniony i chętnie wybierany.

Tymczasem, zaskakujące jest to, jak zmieniło się przez lata postrzeganie piosenek z gatunku disco polo. Kiedyś popularne, bardzo mocno popadły w niełaskę będąc określane jako muzyka wiejska, mało inteligentna i przeznaczona dla niższych warstw społecznych. W gatunku disco polo często pojawiała się także muzyka biesiadna. Obecnie, disco polo- w dużej mierze za sprawą nowych twórców, jacy pojawili się w tym gatunku- przestało być postrzegane tylko i wyłącznie jako muzyka obciachowa. Wiele hitów z tego gatunku można określić nawet jako hity muzyki tanecznej, klubowej czy też popularnej. W Polsce, badania pokazują, że nawet 1/3 Polaków przyznaje się, do zainteresowania tym gatunkiem, a nawet zna wiele hitów, jakie zostały wylansowane w ostatnich latach. O popularności tego gatunku świadczy też fakt, że zespoły tworzące muzykę disco polo coraz częściej pojawiają się na festiwalach czy koncertach muzyki popularnej czy innych tego typu imprezach, jakie są dedykowane masowym odbiorcom.